PRACOWNIA BADAŃ EMG
Wykonujemy pełny zakres badań EMG.
Badania wykonywane są przez doświadczony i wyszkolony personel:
- lekarze:
dr n. med. Katarzyna Mariańska specjalista neurolog, certyfikat emg nr 138
lek. med. Anna Kubisz specjalista neurolog, certyfikat emg.
oraz
- technicy emg:
mgr inż. Paweł Peć,
mgr Ewa Chilmanowicz
Stale doskonalimy swoje umiejętności uczestnicząc w licznych szkoleniach i kursach oraz w zebraniach Polskiego Towarzystwa Neurofizjologii Klinicznej. Wszyscy posiadamy wieloletnie doświadczenie w wykonywaniu badań EMG zarówno w placówkach ambulatoryjnych jak i szpitalnych.
Co to jest badanie EMG
Badanie EMG służy do oceny stanu nerwów obwodowych w tym korzeni nerwów rdzeniowych oraz mięśni.
Wyrózniamy trzy podstawowe rodzaje badania:
1. Badanie stymulacyjne- elektroneurografia, służy do oceny nerwów obwodowych. Polega na drażnieniu niewielkim bodźcem elektrycznym nerwu na jego przebiegu i odbieraniu odpowiedzi za pomocą elektrod płytkowych z kurczącego się mięśnia.
W większości przypadków wykonuje się tylko ten rodzaj badania.
2. Badanie elektromiograficzne- wykonywane jest przy pomocy elektrody igłowej (w naszym ośrodku używamy tylko elektrody jednorazowe), służy do oceny mięśni.
3. Próby miasteniczne: wykonywane przy podejrzeniu miastenii, badanie polega na drażnieniu prądem elektrycznym nerwu twarzowego lub nerwu obwodowego w odpowiednich cyklach.
4. Próby tężyczkowe: w trakcie badania wkłuwamy elektrodę igłową w mięsień pierwszy międzykostny ręki (jest to jedyne ukłucie podczas badania) a następnie zakładamy na ramię opaskę od ciśnieniomierza. Przez 10 minut pozostawiamy na ręce napompowaną opaskę dołączając w ostatnich 2 minutach hiperwentylację (prosimy Pacjenta aby głęboko i szybko oddychał). Po zwolnieniu zacisku opaski przez 5 minut obserwujemy czy w mięśniu nie pojawiają się wyładowania tężyczkowe. Badanie jest dobrze tolerowane, poza 1 ukłuciem nie jest bolesne. Jest przeprowadzane w pozycji leżącej. Przed badaniem na minimum tydzień należy odstawić preparaty magnezu.
Przeciwwskazania do badania
Jak wygląda procedura badania
Badanie wykonuje się w pozycji leżącej lub siedzącej.
Przed przystąpieniem do badania ustala się zakres badania w zależności od rodzaju schorzenia i wstępnej diagnozy.
Pacjentowi udzielane są informacje nt. zakresu badania, wykonywanych procedur. Po wyjaśnieniu wszystkich kwestii pacjent proszony jest o pisemne wyrażenie zgody na badanie na FORMULARZU ZGODY.
Wskazania do badania
Najczęstsze wskazania do badania:
- uszkodzenia nerwów obwodowych: np. zespół cieśni nadgarstka, uszkodzenie nerwu łokciowego, promieniowego, splotu ramiennego, nerwu strzałkowego, kulszowego, udowego i inne.
- polineuropatie
- uszkodzenia korzeni nerwów rdzeniowych
- choroby mięśni
- miastenia
- zespół miasteniczny Lamberta-Eatona
- stwardnienie zanikowe boczne
- tężyczka
Po badaniu
Nie wymagane jest żadne specjalne postepowanie po badaniu. Osoby u których wykonywano badanie mięśni elektrodą igłową mogą odczuwać przejściowy ból mięśni.
Przeciwwskazań do badania jest niewiele:
- wszczepiony kardiowerter serca (przy badaniu stymulacyjnym)
- znaczne zaburzenia układu krzepnięcia, INR >2,5 (przy badaniu igłowym)
- zmiany zapalne w miejscu wkłucia (przy badaniu igłowym).
Mozliwe działania niepożądane
EMG jest badaniem bezpiecznym. Należy pamiętać aby nie wykonywać go u osób u których istnieją p/wskazania do badania.
W przypadku badania igłowego, działania niepożądane mogą wynikać z naruszenia ciągłości tkanek i nie różnią się od powikłań, które mogą zdarzyć się np. po iniekcjach domięśniowych.
Jak przygotować się do badania
Należy zadbać o prawidłowe ucieplenie kończyn. W przypadku wyziębionych kończyn należy je ogrzać pod ciepłą wodą lub pod lampą.
W dniu badania nie należy smarować kończyn balsamem lub innymi kremami.
Przed badaniem należy poinformować lekarza o schorzeniach towarzyszących i przyjmowanych lekach, w szczególności o lekach wpływających na układ krzepnięcia.
Na minimum tydzień badaniem prób tężyczkowych nie należy przyjmować preparatów magnezu.
Sprzęt
Na rynku mamy dostępne różne aparaty do badań EMG, produkowane przez różnych producentów. Wszystkie działają na podobnej zasadzie.
W naszym ośrodku wykonujemy badania na aparacie firmy amerykańskiej Natus, aparat Viking Quest rok produkcji 2015.
Uwagi
Badanie EMG uważane jest za badanie bolesne, wynika to z podawania niewielkich dawek prądu przy badaniu stymulacyjnym lub ukłuć elektrodą igłową w mięśnie w przypadku badania igłowego. Większość pacjentów po badaniu określa je jako "średnioprzyjemne".
Dokładamy wszelkich starań aby badanie było jak najmniej nieprzyjemne. Należy pamiętać, w każdym momencie badania, na życzenie pacjenta badanie może zostać przerwane.